İçeriğe geç

Değişkenler Nedir? Değişken Türleri

Bir program yazarken olmazsa olmazlarımızın arasında tabii ki her şeyden önce değişkenler geliyor. Peki nedir bu değişkenler? Türleri nedir? Neden kullanılır?

Size değişkeni bir örnek üzerinden anlatmam gerekirse yaşınızı hesapladığınız bir program yaptığınızı düşünün. Bu günün tarihinden doğum tarihinizi çıkartıyor ve çıkan sonucu size veriyor. Fark ettiyseniz bu basit programda bile 3 tane veri dönüyor. Bu verilerden birincisi sizin doğduğunuz tarih. İkincisi bu günün tarihi ve son olarak ise bugün-doğum tarihiniz yani yaşınız. İşte bunların bilgisayarın aklında kalmasını şeye değişken(variable) deniyor. Buraya kadar olanı olayın sadece mantıksal bölümüydü. Uygulamaya gelince bir sürü değişken giriyor işin içine.

En çok kullandığımız değişken türleri başlıca int(tam sayı) double(kesirli sayı) string(metin) bool(doğru ve yanlış) var. Bunların dışında da fazlasıyla değişkene sahibiz. En çok kullandığımız değişken türleri başlıca int(tam sayı) double(kesirli sayı) string(metin) bool(doğru ve yanlış) var. Bunların dışında da fazlasıyla değişkene sahibiz.

Değişken nasıl tanımlanır?

int yas = 18;
string isim ="kadir";
double pisayisi = 3.14;
bool kontrol = false;

Yukarıda örnek olarak değişken tanımlamaları yaptım. Değişken tanımlamak bütün dillerde olmasa da birçok dilde ufak yazım kurallarındaki farklılıklar(syntax) dışında birbirlerine çok benziyor. İlk başta değişkenin türü yazılır ardından değişken ismi yazılır. Dilenirse değişkene değer de = konulduktan sonra yazılır. Burada yazarken dikkat etmeniz gereken şey string türünde değer ataması yaparken çift tırnak kullanmanız gerektiği.

Son olarak sizinle yukarıda örneğini verdiğimiz yaş hesaplamaya ait kod örneğini de paylaşarak yazımı sonlandırıyorum.

int dogumtarihi = 1998, bugununtarihi = 2019, yas; 
yas = bugununtarihi - dogumtarihi;
Console.WriteLine(yas);
Tarih:Yazılım

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir